Kocasinan Belediyesi

    

 

A+ A A-

Nikah İşlemleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Nikah için Gerekli Belgeler (Türk Vatandaşları)

KAYSERİ KOCASİNAN BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU EVLİLİK BAŞVURUSUNDA GEREKEN BELGELER

1-NÜFUS CÜZDANLAR ASIL VE FOTOKOPİLERİ (Fotoğraflı ve soğuk mühürlü olacak)

2-NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ(Yeni Tarihli ve yerleşim yeri yazılı olacaktır.)

3-VESİKALIK FOTOĞRAF(Altışar adet ön cepheden çekilmiş sivil kıyafetli ve kişilerin son halini gösterir) UYARILAR Çiftler müracaatta birlikte bulunacaklar. -16 Yaşını dolduran 17 yaşından gün almış bay ve bayanın nikâh yaptırabilmesi için mahkeme kararı gerekir. -17 Yaşını dolduran,18 yaşından gün almış bay ve bayanın nikâh yaptırabilmesi için başvuru sırasında; Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği anne-baba nüfus cüzdanları ve nüfus cüzdan fotokopileri ile rıza belgesi imzalamak üzere çiftle birlikte hazır bulunacaktır. -Boşanan ve eşi ölen bayanın yeniden evlenebilmesi için boşanma veya eşin ölüm tarihinden itibaren300 gün süre geçmesi gerekir. Bu süre (iddet müddeti)dolmamış ise iddet müddetinin kaldırılması için mahkeme kararı gerekir. ÜCRET Oda Nikâhı : 70,00-TL Salon Nikâhı:100,00-TL(Mesai Saatleri içerisinde ve Hafta içi yapılan Nikâhlar) Dış Nikâh: 200,00-TL(Belediye Dışında ve Tatil günlerinde yapılan Nikâhlar) NOT : Nikâh salonumuzda yapılan törenler internet üzerinden canlı yayınlanmaktadır. www.kocasinan.bel.tr adresinden canlı yayın kısmına girilecek , Kullanıcı adı olarak kocasinan , parola ise 6 adet sıfır yazılacaktır.

Nikah için Gerekli Belgeler (Yabancı Uyruklu Vatandaşlar)

KAYSERİ KOCASİNAN BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURLUĞU EVLİLİK BAŞVURUSUNDA GEREKEN BELGELER YABANCI UYRUKLULARLA YAPILACAK OLAN EVLENDİRMELERDE İSTENİLEN BELGELER (BAY VE BAYAN YABANCILAR İÇİN)

a)Doğum Belgesi (Abstammungsurkunde):Çok dilli değil ise Noter tasdikli Türkçe Açıklamalı olacaktır.(Formül A)

b)İkamet Belgesi(AUFENTHALTS/MELDEBESCHEINIGUNG):Çok dilli değilse, Noter tasdikli Türkçe açıklamalı olacaktır.

c)Evlenebilirlik Belgesi(Ehefahigkeitszeugnis):Çok dilli ve Apostilli değil ise, Noter tasdikli Türkçe açıklamalı Dışişleri Bakanlığından onaylı olacaktır.

d)Nüfus Cüzdanı veya Pasaportun yeminli Tercüman tarafından Türkçe’ ye tercüme edilmiş ve Noter tasdikli olacaktır.

e)Vesikalık Fotoğraf: Altışar adet, ön cepheden çekilmiş, sivil kıyafetli ve kişilerin son halini gösterir olacaktır. ÜCRET Oda ve Salon Nikâhı: 100 TL( Mesai saatleri içerisinde ve hafta içi yapılan nikâhlar) Dış Nikâh : 200 TL( Belediye dışında ve tatil günleri yapılan nikâhlar) Nikâh Salonumuzda yapılan nikahlar internet üzerinden canlı olarak izlenebilmektedir.Bunun için www.kocasinan.bel.tr adresinden canlı yayın kısmına girilecek, Kullanıcı adı olarak kocasinan, parola ise 6 adet sıfır yazılacaktır.

Soyadı Dilekçesi

Soyadı Dilekçesi'ni indir

Kimler, Hangi Durumlarda Evlenemez?

KİMLER, HANGİ DURUMLARDA EVLENEMEZ?

Evlendirme Yönetmeliğinin 15. Maddesi
Evlenme engelleri aşağıda belirtilmiştir:
    a) Hısımlık;
    1 - Üstsoy ve altsoy arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,
    2 - Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoy ve altsoy arasında,
    3 - Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin füru'u ve eşi arasında.evlenme yapılamaz.
    b) Evli olmak;
    Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında, önceki evliliğin ölüm, boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde, evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen, bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme akdi yapılamaz.
    c) Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmamış olması;
    Boşanmış, evliliğin butlanına hükmedilmiş veya kocası ölmüş kadın, boşanma veya evliliğin butlanına dair mahkeme kararı veya kocasının ölüm tarihinden itibaren 300 (üç yüz) gün geçmedikçe yeniden evlenemez.
    Ancak kadın 300 (üç yüz) günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde, kadın için bekleme süresi ortadan kalkar.
    d) Gaiplik durumunda;
    Gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez.
    e) Sağlık raporunun/resmi sağlık kurulu raporunun bulunmaması;

Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

EVLENMEK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Evlenecek erkek ve kadın, çiftlerden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar.

EVLENME EHLİYETİ VE ŞARTLARI NELERDİR?

Evlendirme Yönetmeliğinin 14. Maddesi On sekiz yaşını doldurmuş, erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. Ayrıca;

a) On yedi yaşını tamamlayan erkek ve kadın Anne ve Babasının izni, Anne ve Baba yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile,

b) On altı yaşını dolduran kadın ve erkek Mahkeme kararı ile, evlenebilir. Ancak; ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ile on beş yaşını dolduran küçükler, mahkemece ergin kılınsa dahi evlenemez.

BİR KADIN EVLENDİKTEN SONRA DA KENDİ SOYADINI KULLANMAK İSTİYORSA NE YAPMALIDIR?

Belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekir. Böylece, kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. (743 sayılı Türk Medeni Kanunun 153.maddesidir)

BİR TÜRK'ÜN BİR YABANCI VEYA İKİ YABANCININ BİRBİRLERİYLE TÜRKİYE'DE EVLENME KOŞULLARI NELERDİR?

Türkiye'de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.

1.Yabancıların evlenme isteklerine dair müracaatları evlendirme memurluğunca kabul edilerek, bu yönetmeliğin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de uygulanır.

2.Yabancı uyruklu tarafın bağlı olduğu konsolosluktan evli olmadığını gösteren Türkçe "Evlenme Ehliyet Belgesi" alınacaktır. Evlenme ehliyet belgesinin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilir.

3.Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı kendi milli kanunu yetki vermiş olduğu takdirde, o devletin Türkiye'deki temsilcilikleri önünde evlenme yapabilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.

4. Hazırlanan evraklar ile ilgili belediyenin Evlendirme Birimi'ne başvuru yapıldığında, evlendirme işlemleri bu birim tarafından gerçekleştirilecektir.

EVLENMENİN OTURULAN YERDEN BAŞKA YERDE YAPILMASININ KOŞULLARI NELERDİR?

Evlendirme Yönetmeliğinin 22. Maddesi Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmeye engel bir hali bulunmadığı ve belgelerinin tam olduğu anlaşılan çiftlere, istekleri durumunda, evlenme beyannamesinin izin belgesi onaylanarak verilir. Bu belgeyi alan çiftler yurt içinde veya dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine gerek kalmadan evlenebilirler. Belge, verildiği tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerli olup, bu husus belgede de gösterilir.

EVLİLİK SONRASI NE TÜR BİR BELGE VERİLMEKTEDİR?

Evlenme töreni biter bitmez evlendirme memuru eşlere bir aile cüzdanı verir.

VEKİL ELİYLE MÜRACAAT YAPILABİLİR Mİ ?

Evlendirme Yönetmeliğinin 17. Maddesi Evlenecek kişi müracaat işlemini vekil olarak atadığı kişi vasıtası ile de yürütebilir. Bunun için özel vekaletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlikleri ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi şarttır.

NİKAH ÜCRETLERİ NE KADARDIR ?

Oda Nikahı : 70,00-TL

Salon Nikahı : 100,00-TL (Mesai Saatleri içerisinde yapılan Nikahlar)

Dış Nikah :200,00-TL (Belediye Dışında ve Tatil günlerinde yapılan Nikahlar)

Son Düzenlenme Salı, 15 Kasım 2011 13:08
Super User

Donec sed odio dui. Maecenas faucibus mollis interdum. Aenean eu leo quam. Pellentesque ornare sem lacinia quam venenatis vestibulum. Maecenas faucibus mollis interdum. Donec id elit non mi porta gravida at eget metus. Donec sed odio dui. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Bu kategoriden diğerleri: Nikah İşlemleri 2016 »

İLETİŞİM

 

©2012 KOCASİNAN BELEDİYESİ - TASARIM : BİLGİ İŞLEM MERKEZİ

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or İptal
Notice: Uninitialized string offset: 0 in /var/www/html/j1/yeni/templates/gk_twn2/lib/gk.framework.php on line 571